Pompy Ciepła - niewyczerpywalne źródło komfortu

Pompy ciepła – to nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne źródła ciepła które w ostatnich latach zdobywają coraz to większy udział w rynku domowych  źródeł ciepła, wypierając pomału piece na paliwa stałe oraz gazowe. Wydawać by się mogło że pompy ciepła to stosunkowo nowa technologia, nic bardziej mylnego  pierwsze próby wykorzystania pomp ciepła do ogrzewania rozpoczęto już na przełomie  IX i XX wieku a swoją światową popularność uzyskały z początkiem XXI wieku.

Pompy ciepła niewątpliwie stanowią przyszłość która pozwoli w sposób bezpieczny, ekologiczny i ekonomiczny zapewnić komfort cieplny oraz źródło ciepłej wody użytkowej w naszych domach. Pompy ciepła tworzą doskonałą parę z systemami fotowoltaicznymi, zapewniając niemal darmowe źródło ciepła.

Energia odnawialna – wykorzystywana  do wytworzenia ciepła w trakcie pracy sprawia że pompy ciepła należą do najbardziej efektywnych i ekonomicznych źródeł ciepła dostępnych na rynku. Wysoki współczynnik efektywności COP i SCOP  w nowoczesnych pompach ciepła sięgający nawet powyżej 6, sprawia że pod względem efektywności i sprawności energetycznej  pompy ciepła nie mają żadnej konkurencji pośród konwencjonalnych źródeł ciepła.

 Świadomy wybór pompy ciepła jako nowoczesne źródło ciepła w systemie ogrzewania oraz źródła ciepłej wody użytkowej, pozwala nam nie tylko zmniejszyć ślad węglowy ale również ograniczyć zanieczyszczenie powietrza co w globalnej skali pozwoli efektywniej walczyć ze zmianami klimatycznymi.

Niezawodne pompy ciepła

Właściwy dobór pompy ciepła oraz jej właściwa instalacja zapewnia 100% wykorzystanie potencjału jakie daje nam to źródło ciepła, naszym klientom oferujemy wyłącznie sprawdzone urządzenia renomowanych producentów. Zapewniamy nie tylko wsparcie w zakresie doboru, projektu, montażu.            Jako autoryzowany serwis gwarantujemy profesjonalną obsługę posprzdażową. Oferujemy pełen asortyment pomp ciepła wszystkich typów.

Rodzaje Pomp Ciepła

  1. Powietrze-Powietrze  –  pompy ciepła pozyskujące energię z powietrza w  jednostce zewnętrznej (układ typu SPLIT),  pozyskana energia wykorzystywana jest następnie do ogrzewania pomieszczeń poprzez nawiew ciepłego powietrza przez jednostkę wewnętrzną. Zasada działania oraz budowa urządzeń jest niemal identyczna jak w wypadku standardowych klimatyzatorów (w zasadzie niemal każdy klimatyzator posiada opcję grzania na zasadzie pompy ciepła)  Różnica miedzy klimatyzatorem z opcją grzania a pompą ciepła powietrze-powietrze z reguły sprowadza się do wielkości jednostki zewnętrznej (większa powierzchnia wymiennika), zastosowaniem grzałki tacy ociekowej oraz grzałki sprężarki, innego algorytmu pracy oraz algorytmu odszraniania. Obecnie  pompy  powietrze-powietrze umożliwiają efektywną pracę nawet przy -35°C, w większości wypadków pompy mogą pracować w trybie chłodzenia jak każdy klimatyzator. 
  2. Powietrze-woda / Split – pompy ciepła pozyskujące energię z powietrza w jednostce zewnętrznej, (układ typu SPLIT),  pozyskana energia przekazywana jest za pomocą czynnika chłodniczego do wymiennika ciepła umiejscowionego w jednostce wewnętrznej. do ogrzewania ciepłej wody która może zostać wykorzystana w instalacji hydraulicznej jako źródło ciepłej wody użytkowej (C.W.U) lub jako medium grzewcze w instalacji ogrzewania (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, klima konwektory).  Jednostka zewnętrza oraz wewnętrzna połączana jest rurociągiem w którym krąży czynnik chłodniczy, pompy powietrze-woda przy wykorzystaniu odpowiedniej instalacji mogą również służyć do chłodzenia pomieszczeń.
  3. Powietrze-woda / Monoblok  – zasada działania i sposób przekazywania energii pozyskanej z powietrza do ogrzewania wody jest taka sama jak w wypadku pomp typu SPLIT, różnica polega na konstrukcji która ma budowę tzw. monobloku – wszystkie elementy wkomponowane są w jednostkę wewnętrzną. Ciepła woda przekazywana jest bezpośrednio do instalacji hydraulicznej z pompy która znajduje się na zewnątrz budynku. 
  4. Pompy gruntowe  – pompy ciepła pozyskujące energię geotermalną z gruntu czasem cieków wodnych, studni,  rzek lub zbiorników.  Pozyskana energia  poprzez wymiennik ciepła wykorzystywana jest do ogrzewania wody w instalacji C.O oraz C.W.U. Ze względu na możliwości  i prostotę instalacji najczęściej instalowane są pompy gruntowe. Do działania pompy gruntowe wymagają instalacji wymienników gruntowych (pionowych, poziomych), w w wymienniku gruntowym krąży ciecz nisko krzepliwa (glikol, solanka) która pobiera energię z gruntu. Pompy gruntowe przy wykorzystaniu odpowiedniej instalacji mogą również służyć do chłodzenia pomieszczeń.
  5. Nazbiornikowe – pompa ciepła pozyskująca energię z powietrza  do ogrzania wody użytkowej, wszystkie elementy pompy ciepła  montowane są bezpośrednio na zbiorniku wody. Powietrze dostarczane i odprowadzane jest kanałami wentylacyjnymi dzięki czemu całość można zamontować wewnątrz budynku. Istnieją również rozwiązania wykorzystujące instalację wentylacyjną budynku a sama pompa wyposażona jest w rekuperator powietrza który podnosi sprawność całego urządzenia.